ZMIANY W PRAWIE TELEKOMUNIKACYJNYM
W dniu 12 grudnia 2018 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr Dz.U. z 2018 r. poz. 1118.
Ustawa wprowadza ułatwienie w zawarciu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Dotychczas umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych musiała być zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej. Od 12 grudnia 2018 roku, możliwe będzie zawarcie takiej umowy także w formie dokumentowej, tj. w formie, do której zachowania wystarczy aby oświadczenie woli złożone było w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Oznacza to, że możliwe będzie zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych np. przez wiadomość e-mail – i to bez konieczności opatrzenia jej kwalifikowanym podpisem elektronicznym wymaganym do zachowania formy elektronicznej. W przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej, dostawca usług telekomunikacyjnych ma obowiązek utrwalić i dostarczyć abonentowi treść zaproponowanych i uzgodnionych warunków umowy oraz oświadczenie abonenta o związaniu się tymi warunkami na trwałym nośniku.
Ustawa wprowadza także szerszą ochronę abonentów w zakresie usług związanych z tzw. wiadomościami SMS premium, czyli wiadomościami SMS o podwyższonej opłacie. Dostawca usług telekomunikacyjnych zobowiązany będzie m. in. udostępnić abonentowi dodatkowy próg opłat za SMS premium w wysokości 0 zł, w wyniku czego abonent będzie mógł całkowicie zablokować w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych tego rodzaju usługi. Domyślnie próg opłat za SMS premium ustalony zostanie na 35 zł, a przekroczenie ustalonego progu skutkować będzie automatyczną blokadą połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Dostawca usług zobowiązany będzie także uzyskać zgodę abonenta każdorazowo przed skorzystaniem przez abonenta z usługi SMS premium.